Faq Hodowli Smoków

Z Nightwood
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Disambig.png Zobacz też: Faq zgromadzenia.

Można czytać wszystkie pytania i odpowiedzi po kolei, ale wystarczy przejrzeć spis treści i znaleźć nurtującą kwestię. Nie jest to podręcznik gry. Jeśli nie ma tu pytań i odpowiedzi, których potrzebujesz, poszukaj wśród artykułów Smoczej Wikipedii, odwiedź Zgromadzenie lub pokój Pomoc na Shoutboxie.


Warto zajrzeć także tutaj:

Co to jest Nightwood?

Nightwood to nazwa lasu, w którym odbywa się gra internetowa - Hodowla Smoków. W jej skład wchodzi także forum - Zgromadzenie - poświęcone grze, ale także innej, różnorodnej tematyce.

Gra w smoki polega na przygarnianiu, opiekowaniu się i obserwowaniu swojego internetowego smoka, a także na handlu, walkach, odkrywaniu tajemnic Nightwood oraz spędzaniu czasu razem z innymi graczami np. na forum czy smoczym czacie - Shoutboxie.

Jak przygarnąć smoka?

Po zalogowaniu, w menu po lewej stronie, w kategorii Twoje Smoki znajduje się zakładka Przygarnij. Wystarczy w nią kliknąć i odpowiedzieć na pytania, które mają na celu dopasowanie żywiołu smoka do charakteru właściciela. W zależności od odpowiedzi zostanie przydzielony smok określonego żywiołu.

Czym różnią się smoki poszczególnych żywiołów?

Gady każdego z żywiołów różnią się jedynie nazwami czarów, zdolnością specjalną oraz wyglądem. U smoków specjalnych różnica dodatkowo polega na utrudnieniach w ich zdobyciu (koszt kupna, specjalne przedmioty). Każdy chowaniec ma takie same możliwości rozwoju, nie ma silniejszych czy lepszych z natury - są po prostu różne od siebie.

Kiedy wykluje się smok?

Po przygarnięciu bestii hodowca otrzymuje jej jajo. Smok wykluwa się z niego, gdy osiąga 6 poziom (level).

Jak podnosi się poziom smoka?

Poziom smoka można podnieść tylko karmiąc go lub ogrzewając jajo w smoczej ramce. Walka, srebro czy wyprawy nie mają wpływu na poziom. Gdy zmienia się coś z danym gadem (np. żywioł), poziom się nie zmienia.

Jak mogę ogrzać jajko?

W ramce smoka należy kliknąć na Menu, później wejść w zakładkę Nakarm, a tam Ogrzej jajo. Jajo można ogrzewać raz na dobę. Licznik zerowany jest o północy.

Jak mogę nakarmić smoka?

W ramce smoka trzeba kliknąć na Menu, następnie wejść w zakładkę Nakarm, a później wybrać pokarm i nacisnąć Nakarm. Smoka można karmić raz dziennie. Licznik zerowany jest o północy.

Jak podwyższyć HP smoka?

Aby podwyższyć HP wystarczy, że będzie się karmić chowańca ziarnami, dodawać punkty statystyk do Kondycji, trenować tę cechę, zakładać na smoka gemy i hieroglify. Zwiększenie kondycji, a także wszystkich pozostałych cech smoka powoduje także Soma.

Skąd wziąć pokarm dla smoka?

Pokarm dla smoka jest nieskończony, nie trzeba go kupować. Należy tylko zdecydować, czym chowaniec ma zostać nakarmiony.

Czy smok może umrzeć lub zostać zabity?

Nie, w grze Nightwood smok nie może zginąć. Nawet, jeśli dużo razy przegra walkę z innymi gadami i jego zdrowie spadnie do zera lub gdy jest niekarmiony, nie umiera. Nie można stracić smoka w żaden sposób, prócz skasowania go. Nikt też nie może go zjeść, nawet jeśli gdzieś straszy, że to zrobi.

Jeśli smok jednak się znudził albo jest potrzebne miejsce (a limit posiadania smoków jest domyślnie wyznaczony na 5) na nowego, smoka można wykasować.

Jednakże w teorii smoki, jak każde istoty, są śmiertelne i w fabule gry (czyli opisie gry i świata Nightwood) można spotkać sytuacje mówiące o śmierci smoka, np. trofeum Naszyjnik Zapomnianych powstaje według legendy po śmierci smoka.

W przypadku, gdy chcemy stać się posiadaczami smoka Dracolicha, musimy naszą bestię uśmiercić. Smok może mieć jednak zmieniony żywioł na jakikolwiek inny w każdej chwili. Smok Chaosu wymaga od nas uśmiercenia trzech chowańców: zostają one usunięte z gry i w żaden sposób nie można ich przywrócić.

Jak zdobyć/dodawać komentarze na profilu?

Komentarze reputacji można zdobyć, korzystając z Shoutboxa - gracze, z którymi ma się styczność, czasami zostawiają wpis na profilu. Z powodu prac nad systemem koszulek, obecnie wyłączona jest opcja dodawania plusów bądź minusów. Można zdobyć tylko neutralne komentarze.

Aby móc dodawać komentarze na profilach innych użytkowników, należy posiadać odpowiedni status - przynajmniej Krąg: I Biel. Białą Koszulkę można zdobyć, potwierdzając swój adres e-mail w zakładce Ustawienia.

Czy kilka osób może grać na jednym koncie?

Regulamin dopuszcza taką możliwość. "Gracz może udostępnić swoje konto do wspólnej gry innej osobie nie posiadającej własnego konta w Nightwood, jednak Administracja nie ponosi odpowiedzialności za szkody jakie mogą powstać na koncie w takim wypadku."

Uwaga!
Przekazanie hasła do swojego konta innym graczom, czyli osobom posiadającym własne konto, jest naruszeniem Regulaminu. Jeśli na jednym komputerze gra kilka osób, np. rodzeństwo lub rodzic i dziecko, należy zgłosić multikonto. Zapobiega to oszustwom i chroni przed zablokowaniem konta.

Jak zdobyć srebro?

Srebro jest podstawowym środkiem płatniczym w grze. Można je zdobyć na wyprawach, gdzie na jego ilość ma wpływ szczęście gada, podczas walk, a także rozmawiając z Mistrzem Zagadek. Oczywiście także handel jest dobrym sposobem, by się wzbogacić. Warto kupować składniki w Karawanie, a później wystawiać na Targu lub sprzedawać na Shoutboxie. Nie ma złotej rady, jak szybko zdobyć duże kwoty srebra. Gracze, którzy mają go miliony, grają już bardzo długo i nad majątkiem pracowali miesiącami.

Jak zdobyć rubiny?

Rubiny można nabyć, wysyłając płatne SMS-y lub dokonując przelewu na wskazane konto w zakładce Kup. W tym miejscu dostępna jest też opcja wymiany srebra na rubiny - jeden czerwony kamyk kosztuje 50 000. Czasami smoki znajdują rubiny na wyprawach, jednak występują tam one rzadko i ich zdobycie jest losowe.
Na Shoutboxie oraz na Forum można umówić się z innymi graczami na sprzedaż rubinów za srebro. Wtedy dokonuje się transakcji przez opcję transferu. Na targu natomiast da się sprzedawać składniki za rubiny.
Istnieje jeszcze jeszcze jedno rzadkie źródło rubinów - czasami udaje się je wyciągnąć z Paczuszki Pandory, Pisanek albo z okresowych atrakcji gry, jak np. Choinka czy Prezenty.

Jak oszacować wartość składników?

Aby zorientować się, ile wart jest dany składnik, należy przejrzeć Targ oraz śledzić oferty graczy na Shoutboxie. Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje jakaś konkretna ilość przedmiotów, ustal cenę dla jednego i pomnóż przez liczbę sztuk.

Uprzejmi użytkownicy lasu Nightwood stworzyli przydatną aplikację, która pomaga przy obliczaniu cen surowców: Cennik szkoleń. Dodatkowo aktualne ceny surowców możemy znaleźć na stronie http://cennik.khamira.pl/.

Main.png Osobny artykuł: Ceny.

Która wyprawa jest najlepsza?

Nie ma najlepszej wyprawy. Każda wyprawa dostarcza pewne unikalne skarby i żadna nie zapewnia natychmiastowego bogactwa. Składniki są przyznawane losowo, jak w loterii, ale istnieją pewne ograniczenia. Nie można spodziewać się bardzo dużo sztuk jednego składnika czy surowca naraz, łup zwiększa się wraz ze wzrostem poziomu wyprawy. Należy także zwracać uwagę na rodzaj wyprawy i kierować się logiką w jej wyborze. Wiadomo przecież, że na pustyniach wody nie można znaleźć. Niektóre wyprawy są dostępne dopiero po osiągnięciu określonego poziomu smoka lub pokonaniu strażnika krainy.

Jak przygarnąć dzikiego smoka?

Dzikich smoków nie można przygarnąć. Są to smoki, których właściciele skasowali swoją bestię lub własne konto. Można z nimi walczyć, karmić je oraz oceniać, ale nie można ich adoptować.

Jak zyskać możliwość posiadania więcej niż pięciu smoków?

Tak zwany limit można zdobyć na kilka sposobów. Najważniejsze, jednorazowe opcje, dostępne w zakładce Przeglądaj, to:

 • Wykupienie limitu za rubiny lub srebro.
 • Podniesienie limitu za osiągnięcie przez jednego smoka co najmniej 80 poziomu.
 • Odblokowanie dodatkowego miejsca po wykonaniu zestawu prostych zadań (pokonanie jednego strażnika, posiadanie jednego gemu oraz spędzenie 1000 godzin na wyprawie).

Pozostałe sposoby to:

 • Wygrana w konkursie KOT czyta Wiki (konkurs musi być o limit!) - wygrać można raz na rok.
 • Otrzymanie Panelu Twórców Gifów, który daje możliwość jednorazowego podniesienia limitu.
 • Zdobycie limitu w konkursie na Małej Scenie.
 • Praca jako Strażnik Ładu lub Sysop Smoczej Wikipedii.
 • Pomoc w tworzeniu i rozwoju gry, która może zostać w ten sposób nagrodzona przez Administrację.
Main.png Osobny artykuł: Limit smoków.

Jak zdobyć Smoka Magii?

Jest to specjalny smok przyznawany jako nagroda przez twórcę gry oraz Strażników Ładu za zasługi dla Nightwood. Dostają go osoby, które pomagają w realizacji i organizacji gry (np. Moderatorzy) lub stworzyły pomysł, który w istotnym stopniu przyczynił się do jej rozwoju.

Jak zdobyć Smoka Nekromancji?

Smoka Nekromancji można przygarnąć jedynie w Panelu Twórców Gifów. Jak wskazuje nazwa, panel dostają osoby, które stworzyły gify smoków wprowadzonych na Hodowlę.

Jak zdobyć Smoka Magmy?

Smok Magmy jest smokiem specjalnym. Oznacza to, że jest taki sam jak inne, tylko trzeba się wyjątkowo postarać, by go zdobyć. Powstaje on wyłącznie przez zmianę żywiołu dokonaną przez Paczuszkę Pandory. Jej otwarcie nie gwarantuje jednak, że bestia zmieni żywioł na Magmę. Paczuszki są nieobliczalne i nawet, gdy zmienią żywioł, może to nie być Magma. Posiadanie Serca Magmy w ekwipunku w żaden sposób nie pomaga w pozyskaniu tego rzadkiego żywiołu.

Jak zdobyć Smoka Brylantu?

Smok Brylantu jest nagrodą w konkursie Brylantowy Śpiew, organizowanym na Małej Scenie.

Mam już jajko. Jak mogę się nim opiekować?

Na stronie głównej hodowli w lewym górnym rogu jest menu. Z działu Twoje Smoki wystarczy wybrać opcję (Przeglądaj i kliknąć na Szczegóły) przy bestii, która Cię interesuje. Pojawi się nowa strona z opcjami wybranego smoka.

Strona opcji zawiera następujące elementy:

Pierwsza część:

 • Gif smoka – Rysunek przedstawiający stadium rozwoju smoka.
 • Imię i ikona płci – Nazwa Twojego smoka i ikona samca/samiczki.
 • Numer identyfikacyjny – Unikalny numer Twojego smoka.
 • Nick właściciela smoka.

Druga część:

 • Ikona gemu ze znaczkiem "+" i "–" - oznacza ona dodanie lub zabranie danej bestii posiadanych gemów (każdy gem zwiększa o 5% statystyki chowańca). Należy jednak pamiętać, że efekt dają maksymalnie trzy gemy, podnosząc statystyki o 15%, więc wydawanie Rubinów na kolejne niebieskie kryształy dla tego samego smoka jest nieopłacalne.

Trzecia część:

 • Zobacz ramkę – Ramka smoka. Tutaj możesz swojego pupila karmić czy zdobywać o nim informacje.
 • Ustawienia ramki – Jeśli wygląd ramki Ci się nie podoba, tutaj możesz go zmienić.
 • Kod ramki – Kod CSS ramki, który możesz umieścić na swojej stronie, żeby mieć bezpośredni dostęp do smoka.

Czwarta część:

 • Statystyki, edycja, opis – Statystyki, opcje i opis Twojego smoka. Tutaj możesz dodawać punkty do cech charakterystycznych Twojego chowańca (Siła Fizyczna, Kondycja, Inteligencja, Zręczność, Siła Woli, Charyzma, Szczęście), utworzyć hasło jego karmienia (żebyś tylko Ty mógł opiekować się smokiem) oraz dodać opis zwierzęcia, który nada mu oryginalności.
 • Relacje z innymi smokami – Tutaj, niedługo po urodzeniu, poznasz rodziców smoka. Jeśli przy matce i ojcu widnieje napis: Brak informacji..., oznacza to, że Twój chowaniec jest specjalny lub to jeden z pierwszych gadów, który przybył do Nightwood. Aby mieć |dzieci, Twój smok musi podrosnąć (samiec do szesnastego poziomu, a samica do dwudziestego).
 • Smocze Menu – W tej części możesz zobaczyć, ile razy smok został nakarmiony, kiedy miało miejsce ostatnie karmienie (data i godzina). Obok nazwy każdego z pokarmów jest jego procentowy i liczbowy (w nawiasie) udział w diecie gada.

Co to gemy?

Gemy to kamienie mocy, które powiększają statystyki smoka (Siłę, Kondycję, Inteligencję, Siłę Woli i Szczęście) o 5% wartości branej z sumy kolumn Wartość oraz Hieroglify, z zaokrągleniem do góry.

Jeśli posiada się np. 200 punktów Siły Fizycznej, gem doda Ci 10 punktów tej statystyki. Jeżeli masz Siły 10, to gem nie doda pół punktu, tylko zaokrągli, dodając 1. Można zakładać kilka gemów na raz, lecz maksymalna ilość wzmocnienia to 15%, czyli zadziałają najwyżej 3 kamienie.

Uwaga! Gemy powodują spadek Charyzmy i Zręczności smoka o 3%.

Co zrobić, aby smok był silny?

W artykule Przepis na silnego smoka znajdziesz wiele pomocnych wskazówek. Polecamy również ten temat na forum, gdzie można zadać pytania bardziej doświadczonym graczom i przejrzeć już udzielone odpowiedzi.

Po co jest hasło karmienia smoków?

Hasło na karmienie smoka jest potrzebne, jeśli chcesz mieć pewność, że tylko Ty będziesz karmić swojego smoka. Gdy nie ma ustawionego hasła, inni gracze, oglądając ramkę twoich smoków, mogą je nakarmić, wybierając pokarm.

Jak zmienić wygląd ramki?

W artykule smocza ramka znajduje się instrukcja, jak samodzielnie stworzyć kodowanie - dodać obrazek, zmienić kolory, umieścić ciekawe efekty.
Wielu użytkowników oferuje wykonanie ramek - warto zajrzeć na forum do warsztatów.

Dlaczego czasami spadają mi punkty statystyk?

Statystyki nigdy nie spadają! To tylko złudzenie, gdyż w miarę walczenia rośnie zmęczenie smoka i spada zdrowie (przez przegrane walki), więc bestia ma mniej życia. Punkty Kondycji tutaj NIE ulegają żadnej zmianie!
Po nakarmieniu wszystko wraca do normy. Można także użyć rubinów, by uleczyć smoka, dodać mu sił albo przygotować eliksiry, które go uzdrowią. Bestie odzyskują swoje siły również poprzez jedzenie Pączków lub Cukrowych Lasek.

Czym jest lista smoków widoczna na stronie głównej?

Są to smoki, które znalazły się wśród najlepszych wojowników. Zdobyły one najwięcej punktów pojedynku. Ich hodowcy często wystawiają swoje bestie do walk i zazwyczaj z tych bitew wychodzą zwycięsko.

Jak zrobić kolorowe napisy w profilu?

Zmieniać napisy w informacji profilowej można, stosując specjalne znaczniki kodu BBCode. Aby zmienić kolor czcionki, należy umieścić swój tekst pomiędzy znacznikami jak na przykładzie:

 [color=green]Twój tekst[/color]

Nazwy kolorów trzeba podać w języku angielskim. Więcej o formatowaniu tekstu w profilu w tym artykule: Informacja Profilowa.

Jak wstawić avatar?

Aby go dodać, należy przygotować odpowiedni obrazek i postępować według instrukcji zamieszczonych w tym artykule: Avatar.

Jaka jest odpowiedź do Mistrza Zagadek?

Odpowiedzi dla Mistrza Zagadek nie powinno się zdradzać. Większą satysfakcję będziesz mieć, jeśli samemu odkryjesz to słowo. Dostępne wskazówki tutaj.

Jak zostać Opiekunem Shoutboxa/Moderatorem?

Należy pomyślnie przejść rekrutację, o ile oczywiście spełnia się wszystkie wymogi. Więcej w tym artykule.

Mam pomysł na rozwój hodowli. Gdzie mogę się nim podzielić?

Służy do tego Zgromadzenie - dział z pomysłami i propozycjami.

Będziemy wdzięczni za każdy pomysł i pomoc.

UWAGA! Zanim napiszesz, sprawdź, czy podobny pomysł już wcześniej się nie pojawił na forum.

Kiedy nastąpią zmiany w grze?

Jest tylko jedna osoba, która tworzy grę - Gilfuin. Należy przyjąć, że gra jest już skończona i nie pojawią się na niej żadne nowości. Od czasu do czasu, ku uciesze graczy, dodawane są nowe opcje, mniejsze zmiany oraz eventy.
Inaczej mówiąc, jest wiele zapowiadanych od dawna projektów, ale nie wiadomo, kiedy wystarczy czasu, by je dokończyć i wprowadzić. Z tego powodu w grze można znaleźć przedmioty, które na razie do niczego nie służą lub nieaktywne opcje.