Status

Z Nightwood
(Przekierowano z Koszulka)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Status w grze określa przynależność użytkownika do danej grupy oraz posiadane przez niego uprawnienia. Wyświetlany jest w formie małego obrazka w profilu oraz na shoutboxie.

Statusy podstawowe

Hodowca.png Hodowca

Domyślny status każdego gracza. Hodowcy posiadają dostęp do podstawowych opcji gry, nie mogą jednak dodawać komentarzy w profilach innych osób.

Biel.png Krąg I: Biel

Użytkownicy z białymi koszulkami mają możliwość dodawania wpisów w profilach pozostałych graczy.
Status ten uzyskuje się po potwierdzeniu adresu e-mail w ustawieniach.

Statusy specjalne

Zieleń.png Opiekun ShoutBoxa

Zieloną koszulkę posiadają moderatorzy shoutboxa. Mają uprawnienia do wyciszania graczy, kasowania naruszających regulamin wiadomości oraz dodawania kolorowych wpisów, aby wybić się z tłumu czy coś ogłosić. Mogą także prowadzić konkursy KOT czyta Wiki.
Opiekunami ShoutBoxa zostają osoby przyjęte podczas rekrutacji do Ekipy Hodowlanej.

Moderator.png Strażnik Ładu

Posiadacze czarnych koszulek są Moderatorami Hodowli. Ich zadaniem jest pomaganie osobom pokrzywdzonym - zajmują się głównie sprawami oszustw i włamań. Oprócz posiadanych uprawnień identycznych do Opiekunów ShoutBoxa, mogą także banować nieposłusznych, łamiących zasady graczy.
Kiedy Administracja uznaje, że potrzebni są nowi Strażnicy Ładu, wybiera ich spośród członków grupy Opiekunów ShoutBoxa.

Administrator.png Administrator

Twórca Gry oraz Technicy (Znajomi - Wirtualny znajomy, przyjaciel.png) odpowiadają za właściwe funkcjonowanie serwerów Nightwood oraz rozwój Hodowli. Opiekunka Ekipy sprawuje z kolei nadzór nad prawidłową pracą moderatorów.

Pozostałe statusy

Użytkownik zablokowany.png Wyciszony użytkownik

Obrazek informujący o wyciszeniu gracza po złamaniu przezeń regulaminu shoutboxa wyświetlany jest wyłącznie obok jego wpisów na czacie wraz z licznikiem czasu trwania blokady.

Generick.png Generick

Nieaktualny status, którym wyróżniono niegdyś największego w historii Nightwood chochlika. Generick stanowił ciężar dla innych graczy, nieustannie spamując i nie otrzymując za to wysokich kar. W 2008 roku opuścił las.

Historia

W początkowych fazach gry powstał podział graczy na pięć grup:

  • Hodowców,
  • Krąg I: Biel,
  • Krąg II: Zieleń,
  • Krąg III: Czerń,
  • Moderatorów.

Biel była wówczas przyznawana osobom przestrzegającym regulaminu, cieszącym się powszechnie dobrą opinią. Koszulkę tę mogli zmienić członkowie grup Czerni oraz Moderatorów. Pozwalało to na dodawanie punktów reputacji w profilach innych osób, ułatwiających oddzielenie graczy uczciwych od oszustów, ważne w kontekście prowadzenia bezpiecznego handlu.

Spośród ogółu leśnej społeczności pełnoprawni moderatorzy wybierali użytkowników, którym proponowali uprawnienia do pilnowania porządku na shoutboxie. Osoby, które sprawdziły się na stanowisku Zieleni otrzymywały następnie awans na Czerń i ostatecznie - Moderatora Hodowli.

Ze względu na oskarżenia graczy o proponowanie stanowisk znajomym i przyjmowanie do Ekipy nie zawsze kompetentnych użytkowników, powzięto decyzję o zmianach. Od 10 lipca 2008 r. nowi strażnicy porządku wybierani są na drodze rekrutacji w oparciu o odgórnie ustalone wymogi i zasady. Choć jej regulamin ulegał wielokrotnym zmianom, ta forma naboru funkcjonuje w Nightwood aż do dziś.

Wraz z upływem czasu wzrastało niezadowolenie hodowców spowodowane częstymi nadużyciami i wywyższaniem się niektórych użytkowników Kręgu I: Bieli. Pojawiały się wówczas postulaty dotyczące m.in. rozważniejszego przyznawania koszulek przez moderatorów czy gruntownej przebudowy systemu. Dyskusje odbywające się zarówno w grze, jak i na leśnym forum - Zgromadzeniu, doprowadziły ostatecznie do zmian w zakresie koszulek i reputacji:

  • od 15 października 2010 r. zablokowane jest przyznawanie dodatnich i ujemnych punktów reputacji,
  • od 2 listopada 2010 r. Krąg I: Biel uzyskuje się po aktywacji konta przez pocztę e-mail.
Rzut oka na Zgromadzenie.png Rzut oka na Zgromadzenie: Likwidacja Bieli - plotki i komentarze.

Aby uniknąć wrażenia osiągania w Hodowli kolejnych stopni rozwoju (kręgów), 23 stycznia 2011 r. wprowadzono korekty nazw stanowisk moderatorskich:

  • "Krąg II: Zieleń" → "Opiekun ShoutBoxa",
  • informacja o statusie Czerni (etapie próbnym przed zostaniem Moderatorem z pełnymi uprawnieniami) została ukryta przed użytkownikami,
  • "Moderator" → "Strażnik Ładu".