Sygnatura

Z Nightwood
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
  • Sygnatura (średniowieczna łac. signatura – 'oznaczenie'; 'pieczęć', z łac. signare – 'znaczyć'; 'pieczętować') - znak lub ciąg znaków stanowiący jednoznaczny, niepowtarzalny identyfikator obiektu, związany z tym obiektem.
  • Sygnaturka (w skrócie "sig") to w Usenecie rodzaj podpisu umieszczonego na końcu wiadomości i oddzielonego od jej treści za pomocą delimitera.
Zgodnie z netykietą sygnaturka powinna liczyć nie więcej niż 4 linie po 80 znaków każda. Czasami w sygnaturkach umieszcza się ascii-art i wtedy mogą one być nieco dłuższe. Występują też sygnaturki graficzne. Poza Usenetem sygnaturki bywają stosowane również w poczcie elektronicznej i na forach dyskusyjnych.
  • Userbar - mała grafika w kształcie wydłużonego poziomo prostokąta, przeznaczona do użycia jako sygnaturka na forach dyskusyjnych, zwykle określająca zainteresowania użytkownika. Grafika może przedstawiać, co dana osoba lubi, w jakie gry gra czy jakich aplikacji używa.
Rozpowszechnienie userbarów i programów do ich generacji spowodowało ujednolicenie parametrów grafiki. Zwykle userbar ma rozmiar 350 x 19 pikseli lub rzadziej 150 x 19 pikseli i czarną obwódkę o szerokości 1 piksela.

Wyciąg z regulaminu

IV. Podpis

  1. W podpisie można użyć max. 2 kolorów (dotyczy tekstu oczywiście). Jeśli jednak nie będą to jaskrawe kolory, rzucające się w oczy - Moderator może (nie musi) zwiększyć pozwolenie do 4 kolorów.
  2. Żadna grafika umieszczona w podpisie nie może przekraczać 100px w wysokości.
  3. Żadna grafika umieszczona w podpisie nie może przekraczać 500px w szerokości.
  4. W podpisie można umieścić max. 2 grafiki o łącznej wartości nieprzekraczającej dopuszczalnych wymiarów grafik (500x100px).
  5. Cały podpis nie powinien przekraczać ok. 150px wysokości. (Podana wartość jest orientacyjna, ponieważ trudno to zmierzyć - Moderatorzy/Admini nie będą karać za drobne odchylenia od tej wysokości, ale podpisy wyższe niż na 220px mogą zostać usunięte bez ostrzeżenia.)

Jak wstawić sygnaturkę

Aby wstawić sygnaturkę należy wejść w Ustawienia (Panel użytkownika), następnie w pasku menu po lewej stronie wybrać Edytuj sygnaturę.

Jako sygnaturkę możemy wpisać jakiś tekst lub wstawić obrazek albo jedno i drugie, pamiętając, że łącznie sygnatura nie może być wyższa niż 150px ani szersza niż 500px.

Jak umieścić własny obrazek w sieci, by go użyć jako sygnaturkę

1) Jeśli mamy własną pocztę internetową to pewnie mamy możliwość skorzystania z darmowego serwera w celu umieszczenia własnej strony. Większość portali, które oferują usługę darmowej poczty, dają możliwość założenia strony. Należy założyć taką stronę (nie oznacza to tworzenia obowiązkowo strony, ale otrzyma się miejsce w sieci - serwer) i otrzyma się dane własnego miejsca, gdzie można przechowywać pliki w sieci Internet. Wystarczy wtedy wysłać dowolnym programem ftp, korzystając z danych swojej strony, obrazek na swój serwer. Adres obrazka będzie taki, jak adres strony, tylko po ukośniku należy podać nazwę pliku wraz z rozszerzeniem.

2) Możemy też wykorzystać strony hostingu obrazków, by przechowywały nasz obrazek. Należy wejść na taką stronę (np.: http://tinypic.com, http://fotosik.pl, http://imageshack.us). Następnie dodać własny obrazek (czasem opcja Przeglądaj) odnaleźć plik obrazka, który chcemy umieścić na serwerze i zatwierdzić (Polecenia: Ok, Dodaj, Prześlij, Host, ...). Potem trzeba już tylko skopiować i zapisać gdzieś adres (link) naszego obrazka w sieci.

  • Hosting - usługa polegająca na udostępnianiu serwera wirtualnego.

Zobacz także